Blog > Komentarze do wpisu

Terra Madre Day w Arkadach Kubickiego

Ostatnie spotkanie Warszawskiego Convivium Slow Food było niezwykle atrakcyjne i bogate w smaki. Pan Zbigniew Szczepański opowiadał o Panu Karpiu, David Gaboriaud i Alfredo Boscolo prezentowali sery spod Bergamo, pani Anna Giemza-Drążewska, która nad Narwią uprawia ziemniaki, przywiozła je dla wszystkich chętnych, a dzieciaki pod opieką Beaty Lipov, Niny, Iwo i moją przygotowały wiele blach pieczonych pierogów.

Moje dzieci też brały udział w warsztatach. Karp smażony i wędzony bardzo mi smakował. Szefowa kuchni Piątej Ćwiartki, pani Marzena uczyła mnie, jak mam przygotować karpia na Święta. Filety karpia pociąć w wachlarze, obtoczyć w bułce tartej ze skórkami cytryn i natką i usmażyć na głębokim oleju, jak frytki. Ości skruszeją, a ryba będzie obłędnie smakować. Od Alfredo i Davida kupiliśmy sery. Były tak dobre, że potem na stole w swojej domowej kuchni znalazłam ekierkę. To mój synek dzielił sery sprawiedliwie między siebie, a siostrę. ;-)) Pieczenie pierogów z dziećmi było miłe i ciekawe. Dzieci były przesympatyczne i pracowały z radością i ambitnie. :-) Pierogi wyszły smakowite. Dzieci tyle ich porobiły, że starczyło dla wszystkich, także dla dorosłych gości spotkania, którzy przyszli bez dzieci. :-)

4 farsze do wyboru: z kaszy gryczanej i twarogu, z boczniaków  i orzechów, z jabłek z kardamonem, z soczewicy i oscypka.

Ciasto na pierogi zostało zrobione z mąki pszennej i pszennej razowej

Praca wre

Wałkowanie

Wycinanie

Lepienie

Alfredo Boscolo i David Gaboriaud prezentują przepyszne włoskie sery spod Bergamo

Pan Zbigniew Szczepański, Mirosław Cieśla i Piotr Adamczewski rozmawiają o karpiu. Opowiadają o jego walorach smakowych i zdrowotnych i o jego hodowli mającej 150letnią tradycję. Karp hodowany jest w Polsce od średniowiecza. Przybył do nas wraz z chrześcijaństwem od południowych sąsiadów, z Czech. Pierwszymi jego hodowcami i rybakami byli mnisi. Aktualnie Polska zajmuje I miejsce w krajach UE pod względem powierzchni stawów, a także wysokości produkcji karpia. Obecna hodowla, której początek sięga połowy XIX wieku, polega na przekładaniu ryb z jednego stawu do drugiego, czyli co roku do stawów większych i bazuje na pokarmie naturalnym. Karpie hodowane są w b. dobrych warunkach, niemal naturalnych. Na jednego karpia przypada 10 m2 powierzchni stawu. Ryby te żywią się głównie glonami, zooplanktonem oraz innymi bezkręgowcami. Tylko, gdy brakuje pokarmu, to rybacy wsypują karpiom pszenicę, jęczmień, pszenżyto i inne zboża. Karp osiąga w ten sposób 1,5 kg w trzecim sezonie hodowli, czyli po 30 miesiącach. W czasie transportowania karpi do sklepów stosuje się specjalne baseny z oprzyrządowaniem natleniającym. Opakowania sklepowe w kształcie rynienki z tworzywa PET, wykorzystują naturalną skłonność karpia do oddychania skórą. Dzięki specjalnym ożebrowaniom karp nie dotyka do krawędzi opakowania, a jednocześnie ma możliwość zachowania naturalnej pozycji. Karp może być w ten sposób przenoszony przez klienta przez minimum 2 godziny. To w jaki sposób ryba jest transportowana, a następnie przenoszona do domu ma wpływ na jakość, smak mięsa.  Dlatego warto pytać w sklepach skąd pochodzą karpie. Polecane są te z certyfikatem Pan Karp.

środa, 14 grudnia 2011, krokodyll8
Tagi: slow food

Polecane wpisy

TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie są moją własnością. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.