Blog > Komentarze do wpisu

Aronia

Owoce aronii są badzo zdrowe, oczywiście im mniej są przetworzone, tym zachowują więcej zdrowotnych właściwości. Oczywista oczywistość. ;-) Na pewno zdrowszy będzie sok zrobiony w parowniku, niż mój dżem. Warto wypróbować różnych przepisów z wykorzystaniem aronii, które wspaniale pomagają w walce z nadciśnieniem, są wartościowe w profilaktyce antyrakowej i cudownie chronią nas przed przeziębieniami.

Dżem z aronii

2 kg owoców aronii

0,5 - 1 kg cukru (zależy od naszych preferencji, z kilograma cukru otrzymamy bardzo słodkie przetwory)

60 - 125 ml wody (ilość wody zależna od ilości cukru)

1 kg jabłek

1 kg gruszek

kawałek świeżego imbiru

Owoce aronii wpierw zamroziłam.  Po rozmrożeniu opłukałam je i przebrałam. Zalałam wrzątkiem i zostawiłam, aż woda ostygła. Odcedziłam. W szerokim rondlu o grubym dnie rozpuściłam cukier z dodatkiem wody, zrobiłam syrop. Wrzuciłam obrane i podzielone na cząstki gruszki i jabłka. Gotowałam dotąd, aż owoce stały się szkliste i wtedy wsypałam aronie. Gotowałam od zawrzenia przez ok. 5 minut i zostawiłam na drugi dzień.
Następnego dnia gotowałam owoce na małym ogniu przez ok. półtorej godziny, wcześniej dodając do nich starty świeży imbir. Można je gotować dłużej, np. dotąd aż gruszki i jabłka całkowicie się rozgotują i dopiero wtedy przelać do słoików. Ja podgrzewałam je krócej, nadmiar soku przeznaczyłam do picia, a gęstą masę przełożyłam do słoików, które potem pasteryzowałam.

czwartek, 15 listopada 2012, krokodyll8

Polecane wpisy

Komentarze
2012/11/15 13:40:01
uwiebiam aronie w kazdej postaci najlepsza jest nalewka :)
-
2012/11/16 23:30:17
Lubię aronię:)
TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie są moją własnością. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.