Blog > Komentarze do wpisu

Chleb żytni na zakwasie

Pierwszy chleb na własnym żytnim zakwasie

350 g zakwasu
200 g m±ki żytniej razowej 2000
600 g m±ki żytniej typ 720
ok. 650 ml wody przegotowanej, letniej
2-3 łyżeczki soli
kilka łyżeczek czarnuszki

Wszystkie składniki mieszamy, aby się poł±czyły. Nie wyrabiamy, bo m±ka żytnia tego nie lubi. Przykrywamy miskę foli± spożywcz± i odstawiamy w temperaturze pokojowej na 8-12 godzin, aż wyro¶nie. Gdy ciasto wyrosło i po odsunięciu je palcem widzimy, że ma g±bczast± strukturę to przekładamy je do dwóch wysmarowanych masłem lub olejem 20 cm keksówek, choć ja wykorzystałam jedn± 30 cm. Zwilżamy dłoń i dociskamy, wyrównujemy ciasto. Przykrywamy je ¶ciereczk± i odstawiamy na 8-12 godzin. 
Następnie rozgrzewamy piekarnik do 220 stopni, wstawiamy na dno naczynie z wrz±c± wod±, albo spryskiwaczem spryskujemy wnętrze piekarnika przed włożeniem formy z ciastem i tę operację spryskiwania powtarzamy przy uchylonym piekarniku już po włożeniu foremki. Chleb pieczemy przez ok. 40-50 minut. Gdy brzegi ciasta odchodz± od brzegów, chleb wyjmujemy z foremki i układamy na kratce, aby przestygł. 

*Ľródło - Piotr Kucharski "Chleb"
poniedziałek, 08 maja 2017, krokodyll8
Tagi: chleb

Polecane wpisy

TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie s± moj± własno¶ci±. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.