Blog > Komentarze do wpisu

Chleb miodowy na zakwasie

Kolejny bardzo smaczny chleb. :-)60 g startera, czyli zakwasu z lodówki
180 ml ugotowanej wystudzonej wody
200g m±ki żytniej typ 2000

500g m±ki żytniej typ 720
200g m±ki pszennej razowej
100g siemienia lnianego
3 łyżeczki soli
4 łyżki miodu, u mnie rzepakowy
600 ml ugotowanej ostudzonej wody

Wieczorem wyjmuję starter z lodówki. Po godzinie, dwóch ł±czę go z 200g m±ki żytniej razowej i 180 ml ugotowanej ostudzonej wody. Przykrywam miskę foli± spożywcz± i odstawiam j± na noc. Na suchej patelni prażę siemię lniane i też odstawiam, niech sobie stygnie, ja idę spać. :-) 

Rankiem w wodzie rozpuszczam miód i sól. Do miski z zakwasem dodaję obie m±ki, ow± wodę, siemię i  dokładnie mieszam rękoma, ale nie wyrabiam. Ciasto przykrywam foli± i zostawiam na 8-12 godzin. Jak jest g±bczaste i wyro¶nięte, to przekładam je do keksówek wysmarowanych oliw± i odstawiam na 3-4 godziny przykryte ¶ciereczk±. Jak dwa razy zwiększy objęto¶ć, to piekę w 220 stopniach. Wcze¶niej do piekarnika wstawiam naczynie z wod±, by powstała para. Wtedy chlebek po upieczeniu będzie miał chrupi±c± skórkę.

Chleb piecze się przez ok. 40 minut. Upieczony zaczyna wyraĽnie odstawać od brzegów foremek, a uderzony w spód wydaje głuchy dĽwięk. Chleb studzę na kratce. Dopiero jak już jest całkowicie wystudzony, to owijam go ¶ciereczk± i tak przechowuję.

*Ľródło - Chleb" Piotr Kucharski
wtorek, 27 czerwca 2017, krokodyll8
Tagi: chleb

Polecane wpisy

Komentarze
2017/06/27 21:03:56
Uwielbiam takie chleby :)
TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie s± moj± własno¶ci±. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.