Blog > Komentarze do wpisu

Żytni zakwas

Zrobiłam go w maju i odt±d co drugi dzień piekę kolejne żytnie chlebki na zakwasie. Na pocz±tku czerwca go u¶mierciłam, bo za długo czekał na mój powrót do domu wyci±gnięty z lodówki. Zrobiłam więc zakwas nr 2 i znów mam w domu swoje chleby i zapach ciepłego pieczywa rozchodzi się z mojej kuchni co drugi wieczór. :-) Na te kilka dni przerwy w domowym wypiekaniu chleba, wsparła mnie swoim chlebem moja koleżanka Sylwia z piekarni Ziarnem Malowane. :-) Niestety, dobre uzależnia. Nie miałam ochoty na chleb ze sklepu. :-) Lubię piec chleb, uspokaja mnie to, jest to czynno¶ć koj±ca. ¦wiat się wali, pali, a ja idę do kuchni przygotować ciasto na kolejne chlebki i skupiam się tylko na tym. :-) Takie chwile s± potrzebne każdemu. :-) Lubię swój zakwas, bo jest niezawodny. Lubię smak mojego chleba i ¶wiadomo¶ć, że doskonale wiem z jakich jest zrobiony składników. 

I do zakwasu i do ciasta na chleb używam tylko m±k ekologicznych. 

Przepis na zakwas

1 dzień - w dużym słoju wymieszałam 100g m±ki żytniej typ 2000 i 100ml ugotowanej ostudzonej wody. Słój przykryłam foli± spożywcz±, w której zrobiłam kilka dziurek. Postawiłam go w ciepłym miejscu.

2 dzień - po 24 godzinach wsypałam 100g m±ki żytniej typ 2000, wlałam 100 ml ugotowanej ostudzonej wody. Cało¶ć wymieszałam i znów przykryty słój zostawiłam w cieple.

3 dzień - po 24 godzinach wsypałam 100g m±ki żytniej typ 2000 i wlałam 60 ml ugotowanej ostudzonej wody, wymieszałam, przykryłam i odstawiłam w to samo miejsce.

4 dzień - po 24 godzinach dodałam 100g m±ki żytniej typ 2000 i 60 ml ugotowanej ostudzonej wody. Znów przykryłam, znów słój trafił w ciepły k±t.

5 dzień - po 12 godzinach odważyłam potrzebn± do chleba ilo¶ć zakwasu, a resztę schowałam w słoiku, już normalnie zamkniętym zakrętk±, do lodówki.

Przepis na chleb ze ¶wieżo zrobionym zakwasem podałam tu:
chleb żytni na zakwasie

Co drugi dzień sięgam po słoik z zakwasem-starterem z lodówki. Wystawiam go na blat godzinę, dwie przed mieszaniem startera na zakwas. Biorę 60 g zakwasu "lodówkowego" czyli startera i mieszam z 200g m±ki żytniej typ 2000 i 180 ml ugotowanej ostudzonej wody. Mieszam, przykrywam foli± i zostawiam na noc. Do słoika za¶ wsypuję łyżkę m±ki i wlewam łyżkę wody, mieszam, zamykam i chowam do lodówki, potem rano go wyci±gam, by się ogrzał. Dodaję do niego łyżkę wyro¶niętego przez noc zakwasu, mieszam, chowam słoik do lodówki. Te zabiegi czynię po to, by nigdy mi nie zabrakło zakwasu. :-)) Już bywało, że zostawały na dnie słoika smętne resztki, gdy więcej czerpałam ze słoika, niż dodawałam do niego. :-)) 

Natomiast do zakwasu, który rósł przez noc w misce dosypuję 200 g m±ki żytniej typ 2000, 600 g m±ki żytniej typ 720, 3 łyżeczki soli, wlewam 700 ml ugotowanej ostudzonej wody. Wszystko dokładnie mieszam. Przykrywam foli± i odstawiam na ok. 8-10 godzin. Po tym czasie przekładam ciasto do natłuszczonych keksówek, wyrównuję wierzch wilgotn± dłoni±. Blaszki chowam pod ¶ciereczk±. I zostawiam na ok. 5 godzin, aż ciasto będzie g±bczaste i podwoi swoj± objęto¶ć. Następnie piekę je w 220 stopniach w towarzystwie 3 keksówki wypełnionej wrz±tkiem. 

Mam najgorszy piecyk do pieczenia chleba, bo mój gazowy piekarnik piecze tylko od dołu. Z termoobiegu nie korzystam, bo nie chcę chlebków wysuszać. Mimo braku piekarnika grzej±cego góra-dół i tak wychodz± doskonałe chlebki. Chleb jest gotowy po ok. 45 minutach, jego brzegi odchodz± od foremek, postukany w spód wydaje głuchy dĽwięk. Lubię go wtedy jeszcze położyć bezpo¶rednio na kratce gór± do dołu, żeby lekko go podpiec z najbielszej strony. Studzę chleb na kratce, na blacie. Dopiero całkiem ostudzony zawijam w ¶ciereczkę i w niej przechowuję. Chleb ma chrupi±ca skórkę i wilgotny mi±ższ. :-) 

*Ľródło - "Chleb. Domowa piekarnia" Piotr Kucharki


czwartek, 15 czerwca 2017, krokodyll8

Polecane wpisy

  • Warsztaty chlebowe

    Warsztaty wypiekania pszennego chleba na zakwasie z Monik± Waleck±. Było ¶wietnie. :-) W¶ród warsztatowiczów dwie dziewczyny prowadz±ce własne piekarnie, jedna

  • Żytni chleb na zakwasie z kasz± gryczan± i orzechami włoskimi

    Bardzo smaczny, wilgotny mi±ższ, lekko chrupi±ca skórka. Z lodówki wyjmuję żytni zakwas, trzymam go 1-2 godziny w temperaturze pokojowej, odmierzam 60g zakwasu

  • Chleb żytni na zakwasie

    Pierwszy chleb na własnym żytnim zakwasie 350 g zakwasu 200 g m±ki żytniej razowej 2000 600 g m±ki żytniej typ 720 ok. 650 ml wody przegotowanej, letniej 2-3 ły

TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie s± moj± własno¶ci±. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.