Blog > Komentarze do wpisu

Brosaniki

Jakiś czas temu Facebook przypomniał mi o warsztatach zorganizowanych kilka lat temu przez Monikę Kucię na temat ZIEMNIAKA. Joanna Jakubiuk przygotowała wówczas wspaniałe przepisy z ziemniakiem w roli głównej. Krzysztof Korolewicz przywiózł kilkanaście odmian ziemniaków. W daniach, które powstawały przy naszym udziale ) mogliśmy spróbować część z nich. Na FB zachowały się zdjęcia, muszę poszukać przepisów, część z nich znalazła się w nowo wydanej książce Joanny Jakubiuk "Ziemniak". Żałuję, że wtedy byłam tak zajęta, zapracowana, że nie znalazłam chwili, by podzielić się recepturami.  Warsztaty były świetnym wydarzeniem i doskonałą promocją ziemniaka. Część uczestników pierwszy raz dowiedziała się o tym, że w Polsce dostępnych jest ponad sto odmian tego warzywa. 

Dziś umieszczę pierwszy przepis, na brosaniki. :-) Brosaniki, szare kluski, które nie dotarły na stół. Wyjedliśmy je wszystkie z patelni. )) Babcia Joasi przygotowywała je bardzo często w niedziele rano, jak jeszcze rodzina spała. Potem wychodziła do cerkwi, a dzieciaki siadały i pałaszowały.
Brosaniki

1 kg ziemniaków
5-6 łyżek mąki pszennej typ 550
1 łyżka mąki ziemniaczanej
sól
do podania:
2 średnie cebule
kilka łyżek oleju
200g surowego wędzonego boczku

Obrane ziemniaki ścieramy na drobnej tarce. Wykładamy na gęste sito i odsączamy nadmiar wody, ale nie odciskamy. Delikatnie zlewamy wodę do miski, a skrobię, która zbierze się na dnie, wrzucamy do ziemniaków. Dodajemy sól i obie mąki (ilość pszennej zależy od wilgotności ziemniaków), mieszamy powstałą masę tak, by utworzyć zwartą, nielejącą pulpę. Przygotowaną masę nabieramy łyżką i wrzucamy do osolonego wrzątku. Delikatnie mieszamy i gotujemy kilka minut od wypłynięcia klusek na powierzchnię. Brosaniki okraszamy zrumienioną na oleju cebulą. Najlepiej jednak smakują, gdy kilkanaście minut poleżą pod przykryciem razem z cebulą w tłuszczu (koniecznie na małym ogniu, aby utrzymać temperaturę). Można też dodać skwarki wytopione z surowego wędzonego boczku.

niedziela, 09 grudnia 2018, krokodyll8

Polecane wpisy

TĘCZA SMAKÓW 2 Mikser Kulinarny - przepisy kulinarnej blogosfery przepisy kulinarne
© Wszystkie zamieszczone materiały na tej stronie są moją własnością. Kopiowanie, powielanie bez mojej zgody jest zabronione.